A középkornak elég erős képe volt a bűn és bűnhődés fogalmáról, mindenki üdvözülni akart, ezért kínozták magukat, mert azt hitték, hogy a földi élet semmiség, de meghatározza mi lesz tovább.
Dante bugyrokra osztotta a poklot a bűnök súlyossága szerint (saját erkölcsi elvei szerint). Ez néhány ősi okkult vallás szerint és talán még a kereszténység szerint is helytálló.
Mai napig maradt egy elég nagy keresztény réteg a világon, akiknek még mindig a 10 parancsolat adja meg a bűn alapfogalmát, de a mai átlag ember számára (aki lehet keresztény, de más vallású is, akár egyik követője sem) a bűn csak a tényleg súlyos és/vagy törvény által elítélt dolgokat jelent. A média is egyre inkább azt sugározza, hogy az erkölcstelenség nem bűn és a testi élvezetek, drogok, ilyesmik nem számítanak kimondottan bűnöknek. A mai kor embere lazán veszi az életet, néha túl lazán is- ahogy a carpe diemet is túlértelmezték egyesek, persze ez az opció nem végződhet jól.
Részemről hogy áll a bűn-bűnhődés dolog?
Őszintén nem tudom... A keresztény nevelésnek köszönhetően van fogalmam a 10 parancsolat tartalmáról, és a ne ölj, ne lopj, és ilyen súlyosabb vétségekkel egyet is értek. A -Ne hazudj! talán manapság a leglazábban értelmezett parancsolat. Sőt! Ha belegondolunk hazugságokra épült az egész emberi társadalom: a politika, a reklámok és még sorolhatnám mennyi helyen befolyásol minket az emberek hazugsága.
Az, hogy az embert mi köti össze a bűneivel elég egyértelmű számomra. Az ember nem létezhet bűn nélkül és fordítva. Ha nem lennénk bűnösök, nem lennénk emberek. Már egy korábbi cikkemben is taglaltam ezt a témát, hogy miért lettünk olyanok, amilyenek.
A szabályok egy rendszer működéséért felelősek, hogy betartjuk e őket, vagy sem, az már személyfüggő. Én most a törvényekre értem, de ha úgy vesszük a 10 parancsolat a kereszténység rendszerének törvényei. Ők is kialakították ezt a feltételekhez kötött túlvilági élet dolgot, ami lényegében ugyan úgy működik, mint a törvények az országokban.
Lényeg, ami lényeg, hogy az ember általánosan négy rendszer szabályait követi, hogy milyen bűnöket ne kövessen el:
- a saját erkölcsi normáit
- a józan eszét
- az állam által meghatározott törvényeket
- vallását ( ha van).
Mindenkinek mind a négy dolog változó, de az biztos, hogy a középkor óta 360°-os fordulatot vett a vallások követése az átlagember részéről.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése